ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА

Наименование:
„Местни инициативи за европейска идентичност“

Административен договор:
№ РД 50-181/13.09.2023 г.

Процедура:
BG06RDNP001-19.607

„Подбор на проектни предложения за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.


Фонд,
програма:
Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година

Партньори:
Проектът е за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество и се изпълнява в партньорство между три местни инициативни групи от България и Румъния:
→  МИГ Поморие – водещ партньор;
→  МИГ-Разлог – партньор по проекта;
→  МИГ Напока Поролисум (Румъния) – партньор.
Всички проектни партньори изпълняват стратегии за Водено от общностите местно развитие през програмен

период 2014-2020 година.


Кратко

описание на проекта:

Проектното предложение е насочено към развитието и популяризирането на териториалната уникалност чрез използването на природните ресурси, културното наследство, обичаи, традиции и фолклор с цел повишаване привлекателността на териториите на партньорите като туристически дестинации за фестивален туризъм.
Проектът ще спомогне за опазването на нематериалното културно наследство на регионите, създаването и

провеждането на нови събития от културните им календари, както и популяризирането на предвидените за провеждане събития като уникален туристически продукт.

По проекта се предвижда провеждане на фестивали на териториите на МИГ Поморие и МИГ-Разлог. Тяхното реализиране има за цел да вдъхнови младото поколение за запазване на българския дух и култура, както и насърчаване на местните участници за развитие на фестивален туризъм на съответните територии.

Цели на проекта:
Основната цел на проекта е да бъдат подпомогнати и промотирани местни занаятчии, културни дейци и фолклорни състави, както и малките семейни фирми, предоставящи туристически услуги, които допринасят за съхраняването и развитието на местното природно и културно наследство и укрепване на местните

общности като уникален социален, природен и културен актив в населените места от териториите. Да се активизират местните заинтересовани страни като двигател и ценен ресурс за развитието на туризма и алтернативните му форми.

Специфичните цели на проекта са:
→  Формиране на уникален туристически продукт, свързан с използването и съхранението на нематериалното културно наследство;
→  Насърчаване на процеса на създаване, съхранение, предаване и приобщаване на младежта и широката публика към ценностите на живото културно наследство;
→  Създаване на равни възможности за пряк и интерактивен достъп до живото културно наследство и неговите носители чрез проучване, документиране и разработване на мерки за формиране и прилагане на устойчиви модели за представяне, разбиране, интерпретиране и предаване.

Срок за изпълнение:
12 месеца, считано от датата на подписване на договора,
до 13.09.2024 г.

Обща стойност на проекта:
Безвъзмездна финансова помощ:
239 038,78 лева (100%) за МИГ от България, от които:
→  Европейско съфинансиране: 215 134,90 лева (90%)
→  Национално съфинансиране: 23 903,88 лева (10%)

Целеви групи:
→ Младежи и възрастни хора (приемственост);
→ Занаятчии;
→  Културни дейци;
→  Фолклорни състави;
→  Малки семейни фирми;
→  Културни организации
→  Туристи от други региони и др.

Съвместни дейности на партнорите:
Дейностите по проекта са насочени към насърчаване на конкурентоспособността на туристическите райони чрез установяване на транснационални партньорства и отношения, с цел засилване на обмена на опит между публични и частни участници и насърчаване на съвместни и конкретни действия за популяризиране на селските територии от туристическа гледна точка, като се обръща внимание на устойчивостта и способността за създаване на интегрирани услуги.
Обичайно селските райони са и с огромно запазено недвижимо културно наследство, с дълбоки корени в

традициите, със съхранен фолклор и обичаи. Тези ресурси са потенциал за

развитие на фестивален туризъм, който може да се превърне в успешен

инструмент за социално и икономическо развитие на селските общности.

Фестивалният туризъм представлява един от най-бързо развиващите се видове на целия туристически сектор. Свързаните с определени събития пътувания са изключително популярни и са резултат от повишената необходимост от преживявания. Става въпрос за специално инсценирани събития, чиито основни характеристики са неповторимост, краткотрайност, рядкост, така, че да се отличават от останалите естествени и

постоянни културни предложения. Културното им многообразие обхваща различни събития в областта на музиката, театъра, изкуството и религията, както и традициите, обичаите, науката, техниката и медиите.

Партньорите от България и Румъния виждат във фестивалния туризъм възможността да привлекат вниманието и интереса към себе си, с което да увеличат своя културен капитал, а това да доведе до привличането на повече посетители, увеличаване на икономическите приходи и развитие на териториите им.
Съвместен продукт, изготвен от партньорите по проекта, ще бъде 30 минутен филм за представяне на

потенциала на териториите на МИГ за фестивален туризъм.


Общо представяне на дейностите по проекта на МИГ-Разлог:
Основните дейности по проекта, които ще бъдат изпълнени от партньора МИГ-Разлог в подкрепа на целевите групи, са свързани с организиране и провеждане на малки фестивали на територията на община Разлог, които ще включват изложения на занаятчийски продукти, художествено творчество и народно изкуство, дегустации

на местни храни, презентации, работилници за (не)забравени неща от миналото, музикални и танцови фолклорни изпълнения.

Друга група дейности по проекта включва организиране и провеждане на обучения и практически занятия

(с разработени по проекта обучителни материали) за съществуващи и бъдещи предприемачи в сферата на туристическите услуги, предоставяни в селата от малки семейни фирми.

Планирани са рекламно-информационни материали за осигуряване на публичност по проекта, предназначени за предоставяне на участниците в различните дейности, като количествата съответстват на броя участници в съответната дейност или група дейности.
Участие при изготвянето на съвместен продукт – 30 минутен филм за представяне на потенциала на териториите на МИГ за фестивален туризъм.

План за изпълнение:
Основни дейности:
Обученията, конференциите и събитията по проекта се реализират на територията на община Разлог с участието на представители от местната общност.
Събитията по проекта – 2 фестивала ще бъдат проведени на открито – площадно, парково пространство в

населено място от територията на МИГ-Разлог.

Други дейности по проекта:
Разработване на обучителни материали по следните теми:
1) „Предприемачески умения и личностно развитие”;
2) „Бизнес планиране и бизнес стратегии в малкия туристически бизнес“;
3) „Бранд и брандинг. Търговска и териториална марка. Реклама и маркетинг. Умения за използване на

социалните медии“;

4) „Конкурентни предимства. Стандарти за качество“;
5) Успешни бизнес модели в малкия туристически бизнес: моделът В2В Бизнес-към-бизнес“.
→  Проучване и анализ на тема „Проучване на пазарната среда за фестивален туризъм на територията на МИГ Разлог и анализ на възможните сътрудничества за реализиране на модел „В2В- Бизнес-към-бизнес“;
→  Публикации и излъчвания в регионални медии;
→ Рекламно-информационни мтеериали;
→  Професионално видеозаснемане за общия филм;
→  Изготвяне на информационна табела.