Административен договор: № РД 50-91/13.10.2021 г.
Бенефициент: СНЦ „МИГ-Разлог”
Процедура: BG06RDNP001-19.354 „Подбор на проектни предложения за подготвителни дейности за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 – 2020 г.
Наименование на проекта: „Местни храни и бавен туризъм в селски територии на Европа“ – подготвителен проект за транснационално сътрудничество
Резюме на проекта
Проектната идея е свързана с насърчаването на алтернативни и нестандартни форми на туризъм на основа концепцията „Slow travel” – туризъм, който се осъществява „Бавно, с почит към детайлите” и на движението „Slow food“, което набира все повече популярност. Основната идея на концепцията „Slow travel” се състои не само в отказа от стандартните и популярни турове, но и отказ от забързаните, претоварени туристически програми. Последователите на новото движение смятат, че вместо да видиш някоя популярна забележителност, е по-добре да събереш множество малки и уникални впечатления, които най-добре позволяват на човек да си отдъхне. За целта се препоръчва човек буквално да се потопи в местния бит, като пренебрегне хотелите за сметка на местните къщи за гости и не се опитва да види прекалено много неща за малко време. Акцентът е върху нестандартните впечатления и спонтанните открития, собствените преживявания – без пътеводител и гидове, насладата от опитването на типични местни храни и бавното хранене. Местните инициативни групи са подходящи за насърчаване и промотиране на „Slow travel”/„Slow food“, защото: МИГ действат на територията на селски райони и са в подкрепа на местните общности; ЕЗФРСР предоставя възможност на МИГ от ЕС да изпълняват проекти в сътрудничество; Териториите могат да бъдат оживени чрез насърчаване на алтернативни форми на туризъм, съчетаващи природа, култура, традиции и местни храни, които са ценни туристически ресурси с недостатъчно използван потенциал.
Основната цел на подготвителния проект е създаването на партньорство между МИГ от страни членки на ЕС за подготовка и изпълнение на съвместен проект за интегрирано представяне и насърчаване на т.нар. „бавен туризъм” на основата на местните храни, традициите и културата, които са ценен туристически ресурс в селските райони на Европа.
Конкретни цели и задачи на проекта в неговата подготвителна фаза са:
• Създаване на партньорство между МИГ за подготовка и изпълнение на проект за транснацинално сътрудничество и сключване на Партньорско споразумение;
• Извършване на предпроектни проучвания и анализи във връзка с подготовката и планирането на бъдещия проект;
• Изготвяне на проектно предложение, включващо създаване на съвместен продукт и/или услуга с участието на всички партньори, както и изпълнение на дейности на съответните територии, съответстващи на целите и приоритетите на стратегията за ВОМР на съответната МИГ и на националните програмни документи за развитие на селските райони, при едновременно отчитане на необходимостта проектът да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от пандемията COVID-19.
• Постигане на проектна готовност за кандидатстване на МИГ-партньори по мярка 19.3. през новия програмен период.
Стойност на проекта: 43 693,33 лева в т.ч. финансиране от ЕЗФРСР – 39324,00 лв. /90%/ и национално съфинансиране – 4369,33 лв. /10%/.
Дейности в подготвителната фаза:
1. Провеждане на срещи с потенциални партньори;
2. Провеждане на заседания и обучения за планиране на дейностите по проекта;
3. Подготовка и разработване на проект за транснационално сътрудничество;
4. Дейности по публичност и информираност;
5. Координация на изпълнението на подготвителните дейности.
Очаквани резултати от подготвителната фаза:
1. Сключено Споразумение за партньорство;
2. Разработен проект за транснационално сътрудничество.